PROJEKTY / „Fort Knox”

W ostatnim czasie uruchomiona została strona internetowa Projektu „Fort Knox”. W dużym skrócie jest to projekt, polegający na organizowaniu współpracy pomiędzy pszczelarzami, którzy zdecydowali się oddać pszczoły selekcji naturalnej. W Projekcie chodzi przede wszystkim o udzielanie wzajemnych gwarancji na wypadek straty nieleczonych pszczół. „Fort Knox” stanowi więc swoistą platformę wymiany pszczół, dzięki której możemy nie tylko wspomagać się wzajemnie w trudnych chwilach, w których straciliśmy pszczoły (czasem duży procent naszych pasiek), ale także prowadzić selekcję w sposób nieprzerwany, przy okazji wspierając rozwój różnorodności genetycznej naszej populacji pszczół i jej przystosowanie lokalne.

Projekt przez ostatnie lata - a pierwsze zgłoszenia przyjęliśmy jeszcze w roku 2015 – udowodnił swoją przydatność i od tego też czasu wolno ale stabilnie i systematycznie się rozwija. Mamy nadzieję, że będzie rósł nadal i każdy, kto będzie chciał u siebie w pasiece zrezygnować z leczenia, będzie mógł cieszyć się z pszczół, które dają większe prawdopodobieństwo przetrwania w starciu z zagrożeniami XXI wieku.

O szczegółach Projektu możesz poczytać na jego stronie, na którą Cię serdecznie zapraszamy: http://bees-fortknox.pl/.

Dodatkowo zapraszamy na nasz kanał Youtube, na którym możesz zobaczyć film wykładu o „Fort Knox”, który został wygłoszony na Konferencji Pszczelarstwa Bez Leczenia w Austrii w dniu 8 kwietnia 2018 roku (z polskimi napisami):

04/2019

Bartłomiej Maleta