AKTUALNOŚCI

16.05.2021

Zapraszamy do naszej bazy tłumaczeń. Tym razem kolejny tekst Davida Heafa pt: "Postępowanie z dręczem pszczelim: selekcja naturalna czy sztuczna?"
Pszczelarze nie muszą być specjalistami od biologii i behawioru pszczół miodnych, żeby zrozumieć jakie podstawowe warunki powinni spełnić, aby ich rodziny pszczele były zdrowe. Wśród pszczelarzy twa jednak dyskusja na temat tych warunków - nie wspominając już o gorących sporach o to, które z tych elementów są niezbędne. Dla większości ludzi źródłem podstawowych wskazówek są rzetelne badania naukowe. Pszczelarze, którzy zwrócili się ku bardziej naturalnym sposobom hodowli pszczół szukają uzasadnienia swoich działań w nauce pszczelnictwa, a w szczególności w recenzowanych pracach. W pewnym stopniu starałem się iść tą drogą... (czytaj dalej)

11.04.2021

Tym razem mamy dla was kolejny artykuł autorstwa Bartłomieja Malety pt: "Wstępna selekcja pszczół, czyli „okresy przejściowe” do pszczelarstwa bez leczenia".
Ostatnio nawiązałem pewne nowe kontakty z pszczelarzami z Wielkiej Brytanii. Zaczęło się od kontaktu z Davidem Heafem. On, pisząc swoją książkę o pszczelarstwie bez leczenia i poszukując różnych pszczelarzy w Europie, którzy prowadzą swoje pasieki bez wykorzystywania chemicznych kuracji, trafił na moją prezentację Projektu „Fort Knox” z konferencji w Neusiedl am See z kwietnia 2018 roku. Projekt spodobał mu się i w związku z tym napisał do mnie wiadomość – tak zaczęła się moja korespondencja z nim, która następnie rozszerzyła się także na kilku innych pszczelarzy...
Jeżeli interesuje was ciąg dalszy, klikajcie w link do artykułu :)

13.03.2021

To już ostatnia część niezykle ciekawego artykułu autorstwa Bartłomieja Malety pt: "Dziko żyjące rodziny pszczoły miodnej: zagrożenia i nadzieje - cz 4 - ostatnia".
Spośród wszystkich znanych dzikich populacji najlepiej przebadane są bodaj pszczoły z lasu Arnot (USA, stan Nowy Jork) i pod względem genetyki, zachowania, długości życia i skuteczności radzenia sobie z dręczem pszczelim. Populacja nie jest duża, raptem kilkanaście rodzin żyjących w niewielkim zagęszczeniu – mniej więcej jedna rodzina na kilometr kwadratowy. Oczywiście mówimy tu o ograniczonym obszarze badanym przez prof. Thomasa D. Seeleya. Rodziny obecnie zamieszkujące las są potomkami rodzin badanych w latach 70., co potwierdzają badania DNA, zarówno mitochondrialnego, jak i jądrowego...
Jeżeli interesuje was ciąg dalszy, klikajcie w link do artykułu :)

21.02.2021

Zapraszamy do naszej bazy tłumaczeń. Tym razem tekst Davida Heafa pt: "Istota pszczelarstwa zrównoważonego"
Czy jest coś cenniejsze od złota? Słyszałem cichą poprawną odpowiedź gdzieś z lewej strony sali – tak, to jest rozmowa, konwersacja! Dlaczego niby uczestniczymy w takich konferencjach, jeśli nie po to, aby spotykać innych ludzi? Jest tutaj wiele osób, z którymi jestem w regularnym kontakcie, ale nigdy ich nie spotkałem. Na przykład są to Heidi Hermann czy Phil Chandler. Doceniam więc, że takie spotkania się odbywają. Chcę skorzystać z okazji, aby wyjątkowo podziękować Philowi Chandlerowi za udostępnienie miejsca na swojej stronie dla „projektu Warre” i tym samym umieszczenie w świadomości ludzi pszczelarstwa naturalnego uprawianego w ulu skonstruowanym przez Emile Warre... (czytaj dalej)

14.02.2021

Tym razem mamy dla was kolejny artykuł autorstwa Bartłomieja Malety pt: "Dziko żyjące rodziny pszczoły miodnej: zagrożenia i nadzieje - cz 3".
Interesujące zestawienie populacji pszczół (nie tylko dziko żyjących), które przeżyły starcie z dręczem sporządziła dr Barbara Locke [https://link.springer.com/article/10.1007/s13592-015-0412-8]. Ze względu na temat naszych rozważań ograniczę się do najistotniejszych – dla nas – punktów „rankingu”...
Jeżeli interesuje was ciąg dalszy, klikajcie w link do artykułu :)

08.01.2021

Rozpoczynamy rok 2021 kolejnym artykułem autorstwa Bartłomieja Malety pt: "Dziko żyjące rodziny pszczoły miodnej: zagrożenia i nadzieje - cz 2". W 1999 roku na szwedzkiej wyspie Gotlandii przeprowadzono eksperyment, którego celem było sprawdzenie czy roztocza są w stanie unicestwić populację pszczół, jeżeli nie będzie ona wspomagana żadnymi kuracjami. W ośmiu lokalizacjach na południowym cyplu wyspy rozmieszczono 150 rodzin... Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co działo się na wyspie i nie tylko tam, zapraszamy do naszej czytelni :)

23.12.2020

Na zakończenie tego dziwnego 2020 roku mamy dla Was kolejny artykuł autorstwa Bartłomieja Malety pt: "Dziko żyjące rodziny pszczoły miodnej: zagrożenia i nadzieje". Czy dziko żyjące rodziny pszczele są źródłem zagrożenia dla pasiek? Pszczoła miodna potrzebuje wolności i nie musi mieć nad sobą nadzorcy w postaci pszczelarza. Czy ma potencjał, by w czasach warrozy stworzyć dziką populację i przetrwać, a jeżeli tak, to w jakich warunkach? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co myśli na ten temat autor, zapraszamy do naszej czytelni :)

25.10.2020

Tym razem mamy dla was nowe tłumaczenie tekstu Kirka Webstera pt: "Powrót do Najlepiej Strzeżonej Tajemnicy czyli pszczelarstwo jak Feniks odradzające się z popiołów". Niezmiennie zapraszamy do lektury i dyskusji :)

14.09.2020

To już ostatnia część cyklu: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego - cz.6". Warto teraz przeczytać sobie już całość na spokojnie :)

25.08.2020

I oto oczom naszym jawi się piąta już część cyklu pt: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego - cz.5". Powoli zbliżamy się do nieuchronnego końca. Miłej lektury :)

05.08.2020

Czas płynie tak szybko :) Przed Wami czwarta już część cyklu pt: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego - cz.4". Miłej lektury :)

14.06.2020

Przed Wami trzecia część cyklu pt: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego - cz.3". Miłej lektury :)

10.05.2020

Przed Wami druga część cyklu pt: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego - cz.2". Niezmiennie zapraszamy do lektury i dyskusji :)

01.05.2020

W naszej bibliotece pojawił się nowy artykuł Bartłomieja Malety, a w zasadzie pierwsza część cyklu pt: "Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego". Autor opisuje podstawowe zagadnienia związane z odpornością i/lub tolerancją na dręcza pszczelego (Varroa destructor) oraz niektóre z metod selekcji. W opracowaniu znajdziecie krótki opis metod, które sprawdziły się w pasiekach pszczelarzy zawodowych w różnych miejscach na całym świecie. Zapraszamy do lektury i dyskusji :)

01.03.2020

Tym razem mamy dla was nowe tłumaczenie tekstu Kirka Webstera pt: "Ograniczenia nauki, mądrość rdzennych mieszkańców i rolnicy, którzy żyją między jednym a drugim". Niezmiennie zapraszamy do lektury i dyskusji :)

18.01.2020

W tym roku pierwszy artykuł, który wam proponujemy jest poświęcony kószkom. Jeżeli nie wiecie o co chodzi, albo wiecie, ale chcecie wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury.

05.01.2020

I mamy już rok 2020. Z tej okazji zapraszamy Was do kolejnego tłumaczenia tekstu Torbena Schiffera, "Pszczelarska (R)ewolucja – Program Ochrony Gatunku - część 2". Miłej lektury :)

29.12.2019

Mamy dla was kolejne tłumaczenie. Tym razem tekst Torbena Schiffera, "Pszczelarska (R)ewolucja – Program Ochrony Gatunku". Zapraszamy do lektury :)

13.10.2019

Mamy dla Was nowy artykuł, napisany przez naszą znajomą ze Szwecji, pt: Szwecja wzywa nas!. Miłej lektury :)

6.10.2019

Ostania, kończąca cały cykl, czwarta część artykułu o pszczelarstwie darwinistycznym w naszej bibliotece tekstów. Zapraszamy do lektury :)

16.09.2019

Ukazała się kolejna, trzecia już część artykułu o pszczelarstwie darwinistycznym w naszej bibliotece tekstów. Zapraszamy do lektury :)

16.08.2019

Jest już dostępna kolejna część artykułu o pszczelarstwie darwinistycznym w naszej bibliotece tekstów. Zapraszamy do lektury :)

21.07.2019

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w naszej bibliotece tekstów. Tym razem jest to tekst na temat "pszczelarstwa dawinistycznego". Został on podzielony na kilka części. Na razie odsłona pierwsza. Zapraszamy :)

21.06.2019

Mamy dla was kolejne tłumaczenie. Tym razem tekst Kirka Webstera "Natura zna wszystkie odpowiedzi, więc jakie jest twoje pytanie? Zapisek w dzienniku pasieki bez chemii". Zapraszamy do lektury :)

16.06.2019

Nowe pszczele grafiki Marusza pojawiły się w jego galerii na naszej stronie. Zapraszamy do oglądania :)

5.06.2019

Przed nami ostatnia już część artykułu o zaleszczotkach w naszej bibliotece tekstów. Zapraszamy do lektury :)

20.05.2019

Tegoroczne wieszanie skrzynek w ramach projektu "Sztuczna barć" już za nami. Ciekawych, jak przebiegała akcja, zapraszamy do artykułu opisującego nasze zmagania :)

13.05.2019

Kolejna część artykułu o zaleszczotkach jest już dostępna w naszej bibliotece tekstów. Zapraszamy do lektury :)

22.04.2019

Z okazji dzisiejszego "Dnia Ziemi" życzymy wszystkim czystego środowiska naturalnego. Niestety, artykuł, który właśnie publikujemy, zainspirowany został smutnym wydarzeniem w postaci śmierci jednej z gorliwych obrońców środowiska naturalnego, Polly Higgins - brytyjskiej prawniczki, która poświęciła się działaniom na rzecz ochrony planety.
Zapraszamy do lektury.

12.04.2019

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w naszej bibliotece tekstów. Tym razem co nieco o zaleszczotkach. Tekst został podzielony na kilka części. Na razie odsłona pierwsza. Zapraszamy :)

27.03.2019

Zapraszamy do czytelni. Czeka tam na Was świeżutki artykuł o dość kontrowersyjnym tytule: O “Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających” Greenpeace krytycznych słów kilka. Miłej lektury :-)

26.03.2019

Właśnie uruchomiliśmy nasz kanał na Youtube. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmiku przedstawiającego (po angielsku) założenia naszej organizacji. Miłego oglądania

10.03.2019

I oto pojawiła się kolejna, ostatnia już część relacji z konferencji w Holandii - "Ucząc się od Pszczół" czIV.

01.03.2019

Mamy dla was nowe tłumaczenie. Tym razem tekst Erika Österlunda "Hodowla na odporność". Zapraszamy do lektury :)

23.02.2019

W dziale projekty pojawił się nowy element: "Nie pal jeża". Zapraszamy do aktywnego udziału w akcji szerzenia wiedzy :)

10.02.2019

Mamy dla Was kolejną, trzecią już część relacji z konferencji w Holandii, która ukazała się w lutowym numerze czasopisma "Pszczelarstwo". Miłego czytania :)

30.01.2019

Mamy dla Was nowy artykuł. Miłego czytania :)

20.01.2019

Strona Bractwa Pszczelego już działa i jest dostępna pod domeną www.bractwopszczele.pl. Zapraszamy wszystkich do zagłębienia się w jej treści :). Nie jest to dzieło w pełni zakończone. Co jakiś czas pojawiać się będą nowe treści - mamy nadzieję, że również przy Waszym udziale.